Dejavnosti na gradu

Regijski center za dezinstitucionalizacijo

Evropski dokumenti vse države članice EU zavezujejo, da razvijajo službe za oskrbo in pomoč v skupnosti, s podporo katerih lahko ljudje ostanejo doma in se jim ni treba preseliti v zavode ali domove. Vse premalo je znano, da je Slovenija druga najbolj institucionalizirana država v Evropi. Kljub temu se pri nas število kapacitet v posebnih zavodih in domovih ni zmanjšalo in obrnilo v smer oskrbe in pomoči v skupnosti, ampak se še nadaljuje trend gradnje domov. Situacija v letu 2020 v povezavi z epidemijo nam je potrdila, da so najbolj ogroženi, najmanj zaščiteni in najbolj izpostavljeni najhujšim zapletom in izidom ravno ljudje v institucijah.

Namen

Da bi skupaj presegli razmere v Sloveniji, v gradu Cmurek na Tratah razvijamo Regijski center za dezinstitucionalizacijo. V prvem letu bomo sodelovali pretežno z ljudmi iz občin Šentilj, Apače in Sveta Ana.

Naš cilj je v enem letu raziskati in prepoznati, kakšne potrebe po pomoči in podpori imate občani v svojem domačem okolju. Ugotoviti želimo, kakšne oblike pomoči in kakšne storitve potrebujete občani in občanke, da lahko živite kvalitetno življenje v svojem domu, tudi takrat, ko se znajdete v takšni življenjski situaciji, da rabite pomoč drugih ljudi. To bomo ugotovili s pomočjo osebnih načrtov pomoči in podpore, ki jih bo izvajala izkušena socialna delavka.

Kaj želimo vzpostaviti?

​Na podlagi ugotovljenih potreb želimo v vašem domačem okolju vzpostaviti takšne oblike pomoči in podpore, ki vam bodo omogočali, da lahko ostanete doma, v svojem domu, hkrati pa vam bo omogočena  pomoč, ki jo potrebujete in ko jo potrebujete.

Komu želimo pomagati?

Projekt je namenjen ljudem s težavami v duševnem zdravju, ljudem z različnimi oblikami oviranosti, telesnimi, duševnimi, posebno pozornost pa bomo namenili tudi starejšim, ki potrebujejo pomoč, da bi lahko ostali doma in jim ne bi bilo treba oditi v dom za stare. Projekt je torej namenjen vsem, ki zaradi različnih ovir potrebujete pomoč drugih ljudi, obseg pomoči je seveda lahko različen, kakor tudi vsebina storitve.

Lokacije in sodelovanje

V prvem letu se bo projekt odvijal na območju občin Šentilj, Svete Ane in Apač.

Najprej bomo sodelovali z vami, občani in občanke, potem seveda tudi z občinami, župani, vsemi, ki se na občinah ukvarjajo s področjem razvoja in oskrbe ljudi. Sodelovali bomo tudi z vsemi službami v regiji, tako javnimi, kot tudi z društvi, da skupaj zgradimo mrežo služb, ki v skupnosti znamo delati skupaj.

Sodelavci

• Simona Ratajc, univ. dipl. soc. del., izvajalka projekta
  • dr. Sonja Bezjak, direktorica Muzeja norosti
  • Darja Farasin, mag. medn. in dipl. stud., sodelavka Muzeja norosti